Patent Başvurusu

Patent Başvurusu Hakkında Vcl Global

Patent başvurusu yapmadan  önce : yapacağımız işlemin teknik anlamda bir marka tescil başvurusu mu yoksa patent ( yeni bir buluş anlamı taşıyan bir olgu) mu olduğunu net bir şeklide ortaya koymak gerekir.

Marka başvurularında ise son değişiklikler çerçevesinde tescil süreci 4 ay ile 8 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Tabiiki marka başvuru ve patent başvurusu aşamasında doğru araştırma ve marka patent sorgulama işlemi yapılması gerekir. Başvuruların doğru bir şekilde yapılabilmesi adına  bu süzgeçlerden geçmiş olmak oldukça önemlidir.

Patent ile ilgili işlemler göreceli olarak TPE nezdinde daha az işlem görürler.  İşlerin biraz daha geç ilerlediği bir sınai mülkiyet işlemleridir. İnceleme ve kontrol safhası fazladır. Buna rağmen  yeni çıkan sınai haklar kanunu (2017) kapsamında işlem süreleri ve aşamaları ile ilgili değişiklikler yapılmıştır. Normal süreçte 12 ay ile 15 ay arasında bir sürede tescil edilen patent başvuruları  hali hazırda 6 ay ile 12 ay arasında tescil edilmektedir.

Genellikle halk dilinde patent başvurusu olarak değerlendirilen olgu aslında çoğu zaman bir marka başvuru işlemini işaret etmektedir.Yani bir marka,ses,işaret,logo,şirket adı,isim v.b nitelikte bir olgunun tescil edilmek istenmesinden ibarettir. Patent ise bir buluş ya da daha önce hiç geliştirilmemiş bir projeyi tescil altına almak ile ilgilidir.Bu anlamda tescil başvuru gerçekleştirmeden önce bir marka vekili ya da uzmandan görüş almak doğru başvuruyu yapmak açısından önemlidir.  Bir diğer konu ise kategorisel seçimdir. Konu  marka tescili  ise ; tescil sınıfı dediğimiz ve hizmet sınıflarını gösteren bir ayrım mevcuttur.  Örneğin : ABC markası 14. sınıfta ( takılar , saatler )  tescilli ve XYZ firması tarafından kullanılıyor. Yine ABC markası bir başka sınıf olan 25.sınıfta (tekstil) TVB firması tarafından tescil edilerek kullanılabilir.

Konuyla ilgili Global tescil uzmanlarından ve avukatlarından ayrıntılı bilgi alabilir , başvurularınızı patent sorgulama işlemi sonrasında online olarak çok kısa zaman dilimi içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.  02129080688